Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Glenda Zapata

Partneři
Glenda ZapataGlenda ZapataGlenda Zapata

Glenda Zapata (*1982) se narodila v bolívijském městě La Paz a nyní žije a pracuje ve španělském Madridu. Její díla se ocitla ne bezpočtu sólových i skupinových výstav v její domovině i v zahraničí, a to v Argentině, Chile, Kolumbii, Spojených státech amerických, Anglii, Itálii, Německu a Španělsku.

V rámci vlastní tvorby využívá různé techniky a média jako instalaci, fotografii, zvuk a video, s jejichž pomocí z různých perspektiv zkoumá a rozebírá téma smrtelnosti. Její umělecká praxe se zabývá kulturními, rituálními a emocionálními kontexty prožitku smrti a lidmi, kteří se ocitají v nepříznivých stavech. Následně se pak zaměřuje na jejich příčiny a důsledky a z vůbec nejprvotnější materiálnosti tak vizualizuje pomíjivou podstatu bytí. Její díla se pohybují v obou oblastech, kdy balancují mezi existenciálním a filozofickým hledáním a zdlouhavou, pomalu až odbornou metodologií, což vede k nečekaným neshodám, znepokojivým střetům a syrové výpovědi mnohých hlasů, které by jinak vlivem nezájmu umlkly v zapomnění.

www.glendazapata.weebly.com
 


Vzdělání: 
Mezi lety 2001 až 2006 studovala na bolívijské Národní akademii výtvarných umění v La Paz se zaměřením na malbu a alternativní média. Následně se zúčastnila workshopů orientovaných na performance, zvukové umění, fotografii a katalogizaci kulturního dědictví. V současné době studuje obor Forenzní antropologie a antropologie smrti na madridské vysoké škole Instituto de Formación Profesional en Ciencias Forenses (IFPCF).
 Samostatné výstavy:
2022 La Parecería „Médula”, Madrid, Španělsko
2020 Freijo Gallery „Panic”, Madrid, Španělsko
2019 Espacio Naranjo „Conmemoración a todas las Impúnitas”, Madrid, Španělsko
2017 OKK/raum29 „Semblanza”, Berlin, Německo
2017 Calle Ramón Luján, Usera „El Silencio del Porcino”, Madrid, Španělsko
2017 El Desnivel  ̈El Nervio ̈, výstava proběhla v rámci umělecké rezidence v Materia Gris, La Paz, Bolívie
2016 Simón I Patiño Foundation „Enmienda”, La Paz, Bolívie
2015 Martadero, „Espinazo Caníbal”, Cochabamba, Bolívie
2014 Espacio creativo IMA, „Espinazo Caníbal”, La Paz, Bolívie
2008 Casa Rosada Cultural Center, „Anamnesis”, Santiago, Chile
 

Datum rezidence: 1. 2. 2023 - 6. 4. 2023
 
Rezidence je součástí projektu Ruritania and Other Edges of the World podporovaného programem Evropské unie Kreativní Evropa.