Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Harold Guérin

Harold Guérin se ve své tvorbě zabývá otázkou krajinné interakce s architekturou a přirozenými změnami krajiny jako neovladatelného živlu, nespoutaného a přitom tolik cyklicky propojeného. Tento zájem se odráží i v médiích, která ke své tvorbě užívá: instalace, sochařská tvorba, kresba, video, ale také umělecká akce, kdy všechna tato média propojuje jejich interakce s okolním prostředím a zrcadlí tím i celkovou podstatu Guérinova uměleckého směřování.

Tvorba Harolda Guérina tímto zpochybňuje základy územního plánování, které umělec považuje za nesmyslné, nezohledňující pravidelný rytmus  Země a nepředvídatelné změny okolní krajiny. Vystavěnými objekty jsou místa sice zachycena, ale následně zmizí ve prospěch detailu, vzoru nebo jakého si zastoupení, které je zachytí pouze v letu, chvilkově a neúplně. Na toto reaguje umělec použitím nepatrných gest u vlastních soch, které vytváří z prchavých materiálů, například vody, půdy, či větru. Gesta doslova napadají objekty, jejich struktury, a tím dochází k omezení jejich vlastní funkce, za vzniku zcela nové funkce s novým významem a podstatou, která je více ovlivněna interakcí s okolím světem.

Harold Guérin absolvoval v roce 2006 Národní vysokou školu umění ve městě Nancy ve Francii a v roce 2009 byl pozván k rezidenčnímu pobytu FRAC Champagne - Ardenne ve Francii, kde byla jeho tvorba představena na výstavě Hors Champs. V roce 2010 byl vybrán organizací FRAC Franche – Comté pro rezidenční pobyt Grand Est, který taktéž absolvoval. Jeho tehdejší práce byla vystavena na řadě skupinových výstav: L'avenir d' une ilusion v pasáži v CAC ve městě Troyes ve Francie, na výstavě Robert Schuman Art prize ve městě Metz ve Francii, na Světovém filmovém trienále v Lucembursku, dále také na výstavě Space Between v prostoru CAB ve městě Grenoble ve Francii, na projektu The material feat v Ženevě ve Švýcarsku, na výstavě Jeune Création v Centre-quatre v Paříži a na výstavě Esta no es una historia v Muzeu současného umění Mario Abreu ve Venezuele.

V roce 2012 se účastnil dalších rezidenčních programů v instituci Astérides v Marsei, podporující mladé umělce v jejich tvorbě, a také v Uměleckém centru d'Art Marnay v Marnay - sur – Seine ve Francii, kde pobyt zakončil sólovou výstavou Inclinaisons variables. Nakonec se zúčastnil rezidenčního programu v Nex Yorku a v roce 2013 měl svojí další sólovou výstavu Frozen Dynamics v galerii Histoire de l'oeil v Marseille. Stejný rok byl také kurátorem výstavy absolventů à partir d'ici v galerii NaMima ENSA ve městě Nancy, kde sám dříve studoval.  

http://haroldguerin.com/en