Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Jan Sowa

Jan Sowa (nar. 1976) je sociální teoretik dialektického materialismu a výzkumník. Studoval na Jagellonské univerzitě v polském Krakově a na Univerzitě Paříž VIII v metropolitní oblasti Saint-Denis hlavního města Francie. Získal doktorát v sociologii a titul docenta v oboru kulturních studií. Známý je především svou prací na téma modernita a modernizace v (semi)periferních zónách kapitalistického světového systému. Vedle toho se také aktivně zabývá uměleckým výzkumem. V Polsku i zahraničí se podílel na několika projektech týkajících se různých témat od kryptoměn po otázky rasismu a postkolonialismu.

Výzkum a učitelská praxe jej zavedly do nejrůznějších polských i zahraničních akademických i neakademických institucí včetně brazilské Univerzity São Paulo, kolínské Akademie světového umění a Institutu humanitních věd ve Vídni. Mezi lety 2016 a 2019 byl členem Komise kulturních studií Polské akademie věd. Mimo akademické kruhy se činil také na poli médií a umění. Nedávno pracoval jako kurátor diskurzivních programů a výzkumu ve varšavském kulturním institutu Biennale Warszawa (2018–2019).

Dále redigoval a sepsal několik knih a publikovat bezpočet článků v Polsku i zahraničí (např. ve Francii, Spojených státech amerických, Mexiku, České republice, Kanadě a dalších). Spoluredigoval mimo jiné soubor esejí A Joy Forever: Political Economy of Social Creativity, který vydalo v roce 2015 londýnské nakladatelství MayFly Books a obsahuje články od autorů jako Luc Boltanski, Massimiliano Tomba, Isabelle Graw a Gigi Roggero. Nedávno také redigoval soubor rozhovorů s aktivisty a vědci na téma sebeorganizace a samosprávy nazvaný Solidarity 2.0 or Democracy as a Form of Life (2019).

Momentálně vyučuje a působí na Akademii výtvarných umění ve Varšavě.

Dátum rezidence: 1.9.2021 –⁠ 30.9.2021