Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Julie Chovin (FR / DE)

Ve své rané tvorbě, která zahrnovala jak tělo jednotlivce, tak kolektivní krajinu, se Julie Chovin (narozená ve Valence, Francie) zaměřovala na pnutí mezi skutečností a představou. Vyjadřuje se pomocí všeho od kresby a fotografie po vytváření objektů a instalací.
Během chození pešky se pokoušela zachytit formy moci v městském prostředí a architektuře. Na vlastní kůži zakouší urbanizovaný prostor a zaznamenává obrazy, s nimiž dále pracuje v ateliéru. Zatímco hledá cestu, ztrácí se a objevuje nová místa. Upřednostňuje otevřené a opuštěné nebo přechodové lokace. Její krajinné fotografie a kresby odráží společenské a politické souvislosti v globalizovaném kontextu. Prázdná krajina působí jako vzpomínka, ve všech probouzí představivost a poukazuje na možné narativy. Její díla představují fotografické či fyzické a vymyšlené anebo nakreslené itineráře rozprostírající se buď na stránce knihy, nebo v prostoru místnosti.

Ve snaze popsat rozdíl mezi mýtem undergroundové berlínské kultury a její skutečnou situaci vydala uměleckou knihu The Place to Be, Night Clubs in Berlin, 2013-2020, kterou zpracovala katalogová sekce berlínského magistrátu a vydalo nakladatelství Vexer Verlag se sídlem v německém Berlíně a švýcarském Sankt Gallen. Součástí díla je 220 fotografií fasád berlínských nočních klubů za zimního dne. Jednotlivá vyobrazení mají kontrastovat časté pojetí Berlína jako undergroundového večírkového města.

Julie Chovin žije a pracuje v Berlíně. V roce 2006 vystudovala Vyšší školu umění a designu ve francouzském městě Saint-Etienne. V roce 2008 vyhrála ocenění Icar a v roce 2009 vystavovala v pařížské galerii RX. V letech 2012–13 byla součástí stipendijního programu DAAD. Její díla se objevily na bezpočtu výstav, mimo jiné ve Francii na bienále l’Image Tangible (Paříž) nebo v knihkupectví Volume (Paříž), v německém výstavním prostoru Tête (Berlín), v maďarské galerii Chimera Project (Budapešť), či v Polsku v galerii BWA Sokół (Nowy Sacz), v kulturním centru Zamek (Poznaň) či v galerii Arsenal (Bělostok).

Datum rezidence: 1. 2. –30. 4. 2022

https://www.juliechovin.com/