Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Laurent Odelain

Partneři
Laurent OdelainLaurent Odelain

Laurent Odelain se narodil v roce 1985 na odstrčeném venkově jihovýchodní Francie. Jeho domov od šedesátých let minulého století vykořisťují, přetváří a ničí zemědělci a dřevaři. I jeho samotného poznamenala rozlehlá vylidněná krajina, v níž si divočinu sice nenápadně, přesto všudypřítomně od základu podmanil člověk.

Laurent Odelain je snílek. Pracuje s tvary, které se následně stávají součástí jeho vnímavých průzkumů neznámých teritorií. Zatímco se pohybuje v krajině, pídí se po materiálech, jež by poukázaly na filozofické a mýtické postavy a charaktery. V rámci vlastní umělecké praxe pracuje na pomezí performance, sochařství a psaní. Na ně pak navazuje tvorbou videí a fotografií, jimiž zachycuje prvky z krajiny, které vypráví příběhy lidských zásahů. To vše pak prezentuje v instalacích, v nichž se pojí nalezené materiály, jeho formy a obrazy. V dílech tak poodhaluje prostý zážitek ze živoucí poezie, jako by oslavoval existenci a křehkost života tváří v tvář pustošení naší umírající kapitalistické civilizace. Odelaina přitahují především přírodní entity, jež považuje za více než živé a hodné. Řadí se k nim řeky, jezera, hory, nebesa, rostliny a divoká zvířata. Umění pro něj představuje způsob jak je oslavovat jako přísliby naděje. Žije ve francouzském Štrasburku. Během čekání na příchod světa méně poznamenaného lidmi se snaží denně objevovat další a další zázraky.

Za poslední desetiletí vystavoval obrazy a nástroje hned při několika příležitostech ve Francii, Kanadě, Polsku a Německu. V roce 2017 se kupříkladu účastnil rezidencí v uměleckém centru Langage Plus v Almě v kanadské provincii Quebec a na podzim 2021 v centru současného umění Łaźnie v polském Gdaňsku.

Rezidenci 
Laurenta Odelaina podpořil Francouzský institut v Praze.

Datum rezidence: 16. 05. 2022 – 17. 08. 2022