Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Michał Łukaszuk

Partneři
Michał Łukaszuk Michał Łukaszuk Michał Łukaszuk
Michał Łukaszuk (*1992, Polsko) je absolvent oboru Kulturní studia na Varšavské univerzitě a autor diplomové práce nazvané „Živě. Fenomén životnosti – antropologické, mediální a etické problémy“, již Divadelní institut ocenil v soutěži o nejlepší diplomové práce Zvláštní cenou Sławomira Świonteka. Łukaszukovým zaměřením byla vizuální kultura. V rámci programu Erasmus studoval také na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Jako součást programního stipendia byl té době také na stáži v pražské MeetFactory. Vedle toho obdržel i stipendium od starosty města Bělostok. Spolupracoval s tamější galerií Arsenal a Divadelní akademii stejně jako s varšavským Muzeem moderního umění, Centrem moderního umění, nadací Bęc Zmiana a Akademií výtvarných umění nebo i s pražskou UMPRUM. Dále navázal spolupráci se spolkem Tęczowy Białystok a inciativou Grupa Granica. Publikoval v periodicích Wakat, Literatura na Świecie a Elewator. Působí jako básník, performer a akademik se zaměřením na kulturní studia. Zajímá se o nová média, skutečná i virtuální propojení, teorii performance a vizuální kulturu.

VZDĚLÁNÍ
2020 Varšavská univerzita
Institut polské kultury, Kulturní studia – kulturní poznání.
Bakalářský titul, název bakalářské práce: Queer tělo hologramu. Teatrálnost Krzysztofa Garbaczewskiho.
 
2023 Varšavská univerzita
Institut polské kultury, Kulturní studia – kulturní poznání.
Zaměření: vizuální kultura.
Magisterský titul, název diplomové práce: Živě. Fenomén životnosti – antropologické, mediální a etické problémy.
 
2022 Univerzita Karlova v Praze, výměnný studijní program Erasmus,
Fakulta humanitních studií
 

VYBRANÉ VÝSTAVY, PŘEDNÁŠKY A PROJEKTY
 
2024 UMPRUM v Praze
Přednáška o polských queer umělcích a o autorech s postižením. Úvod o klíčových konceptech teorie performance.
 
2020 Galerie Arsenal v Bělostoku
Kurátor výstavy „Theft and Destruction“
Umělci: Agnieszka Brzeżańska, Rafał Bujnowski, Wanda Czełkowska, Dom Mody Limanka, Edward Dwurnik, Olga Dziubak, Jakub Gliński, Tomasz Machciński, Petr Pavlensky, Julia Poziomecka, Mariola Przyjemska, Karol Radziszewski, Daniel Rycharski, Dominika Święcicka, Julita Wójcik, Janek Zamoyski, Mirosław Bałka, Oskar Dawicki, Maciej Kurak, Robert Kuśmirowski, Zbigniew Libera, Piotr Łakomy, Anna Molska, Odili Donald Odita, Ewa Partum, Aleksandra Polisiewicz, Rewizja, Jacek Sempoliński, Janek Simon, Marek Sobczyk.
 
2021 Muzeum moderního umění ve Varšavě, Perła & Wyjec TV
Autor konceptu, realizace, performance, scénář, výběr textů, spolupráce se střihem a postprodukcí multimediálního projektu epizodní video prohlídky, která byla součástí výstavy „WWB: COŚ WSPÓLNEGO“.

Datum rezidence: 10. 5. 2024 – 30. 6. 2024