Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Pijus Ash

Partneři
Pijus Ash Pijus Ash Pijus Ash

Pijus Ash (*1974, Indie) je indický výzkumník a novinář s bohatými zkušenostmi v mediálním průmyslu. V letech 2012 až 2023 pracoval jako pomocný redaktor v největším indickém mediálním konglomerátu The Times of India Group. V současné době spolupracuje s bagbazarským vydavatelským oddělením organizace Ramakrishna Math. Vedle toho také působí v kalkatském Centru indologických studií a výzkumu.

Jeho výzkum v MeetFactory se bude zaměřovat na život věhlasného českého malíře Františka Dvořáka, především pak s důrazem na Dvořákův zájem o orientální spiritualismus. Stojí za zmínku, že Dvořák namaloval portréty Šrí Rámakršny a Šrí Maa Sarady – o této stránce jeho umělecké kariéry se ovšem tolik nemluví a nedostalo se jí zatím ani dostatečné dokumentace. Během rezidence v MeetFactory se Pijus hodlá touto konkrétní fází Dvořákova života zevrubně zabývat. Aby získal co nejvíce informací, plánuje navštívit česká muzea i celostátní a oblastní archivy a diskutovat o tématu s kunsthistoriky. Dále chce prozkoumat dalekosáhlé souvislosti mezi Dvořákem a laureátem Nobelovy ceny za literaturu a básníkem Rabíndranáthem Thákurem.VZDĚLÁNÍ
Pijus absolvoval indickou Kalkatskou univerzitu. Od nizozemské Christelijke Hogeschool Ede (Křesťanské univerzity aplikovaných věd) obdržel studijní stipendium, aby se mohl zabývat globálním žurnalismem a mezikulturní komunikací.

Kromě toho podstoupil specializovanou průpravu v různých odvětvích žurnalismu, jako např. v environmentálním žurnalismu v indické Národní radě biodiverzity nebo ve zpravodajství o pozemkovém právu v Nadaci Thomsona Reuterse–Pulitzerově centru.


VYBRANÁ DÍLA
Výběr z jeho novinářské práce se ocitl v bengálské knize Durer Manush Dui Molate. Pravidelně přispívá články a reportáže do předních novin a časopisů.

Jako autor se zajímá mimo jiné o hnutí vycházející z učení Rámakršny a Vivékánandy, bengálskou literaturu a mezikulturní výměnu. Jednou z jeho vášní je i fotografie, hlavně pak zachycení podstaty indických venkovských osad a prastarých měst. Kvůli práci i výzkumu procestoval Evropu i Asii.


Datum rezidence: 14. 3. 2024–10. 4. 2024