Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Plinio Villagrán Galindo

Plinio Villagrán Galindo se narodil v roce 1979 v Guatemale, kde také vystudoval obor architektury a umění na univerzitě San Carlos Guatemala. V roce 2003 získal stipendium a získal možnost docházet na školu výtvarných umění v Paříži, kde se učil pracovat s technikou leptání. O tři roky později, v roce 2006, po získání dalšího stipendia, se účastnil výuky na škole kamenosochařství a leptání "La Esmeralda" v Mexiku City. Dále pak také v roce 2009 získal prostřednictvím Národní dotace pro kulturu a umění (FONCA) stipendium v programu uměleckých rezidencí pro umělce latinskoamerického původu a tentýž rok byl také rezidentem v ateliéru současné grafiky (Taga) ve městě Oaxaca v Mexiku. Bylo mu umožněno zapojit se v letech 2013 – 2014 do projektu Seculta-Conaculta, programu podněcování a rozvoje umělecké tvorby v Oaxace PECDA, v kategorii mladých uměleckých producentů a poté také během července a srpna 2013 působil v projektu Sala de Arte Jovel v muzeu oaxackých malířů MUPO. Mezi získaná ocenění patří cena umělecké kritiky, kterou obdržel po estetickém výzkumu ústavu UNAM sídlícím v Mexiku.

V jeho tvorbě se zabývá tématem těla. To zkoumá sice v obměnách, z různých úhlů pohledu, ale převážně vychází z jeho „geografického“ popisu. Dále se v jeho práci obrací k silným aspektům -historickým, sociálním a politickým. Ty v jeho práci existují na základě dichotomie nesmyslné podstaty a tím pádem byly vždy formovány pouze předběžně.

Na základě klasických přístupů (grafiky, malby, videa a instalace) se snaží nalézt hypotetické pozůstatky objektů. Využívá k tomu vizuálních referencí, internetových zdrojů, či vybraných dokumentů z knih lékařské a forenzní praxe. Současně je pro něj stejně podstatná grafika zmiňovaných knih, která hraje roli generativního zdroje „spisů“ a dále také data, která soustavně odkazují k jakési klasifikaci, zařazení. 
 

Nejvýznamnější vliv na práci Plinia Villagrána Galinda měl Marlene Dumas, Kiki Smith, Francis Alÿs a umělecká skupina Atlas Group. Jejich práci spojuje neustálé hledání kontinuity v neustálém procesu, za připuštění možnosti „chyb“ s cílem obdržet stejnou klasifikaci poznatků a studií, jako v místech forenzních nebo antropologických laboratoří.

Pro více informací o umělci navštivte prosím tyto webové stránky:

www.plniovillagran.com
http://www.arte-sur.org/es/artistas/plinio-Villagran-galindo/

Video: http://vimeo.com/user23076347