Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Przemysław Branas

Przemysław Branas (1987) žíje a pracuje v polské Jarosławi. Absolvoval Akademii výtvarných umění v Krakově a v současnosti je posluchačem mezioborového doktorského studia na Univerzitě umění v polské Poznani.  

Podstatou jeho umělecké praxe je tvorba na průsečíku různých médií a narušování jejich struktur. Používá performanci, fotografii, video, instalaci a výzkum. Ve svém díle má časté odkazy na postavu řemeslníka/rukodělného umělce, jak ji nově definovalo osvícenství.  

I když je výsledná věc něčím jiným, umělec často vychází z předmětů, jejich fyzické přítomnosti, a způsobů, jak je lze zobrazit. Poznání předmětů a stavů, které vyvolávají, vede k pozdržení stavu, ve kterém se nacházejí. Činnost směřující k vytvoření konkrétního díla se soustřeďuje na přeměnu statického média v média performativní.   

Przemysław umísťuje svou uměleckou praxi do různých částí světa jako na jakési ostrovy. Tento druh kosmopolitní existence je pro něho zajímavější než globální představy. Protiklad místního a globálního je příliš blízký sociologii a brání umělci, aby se zaměřil na geografii různých jevů samotných.  

Výběr z výstav:
2014 Hiccup, Galerie Re, MOCAK, Krakov, kurátor E.Tatar, 2014, Performance Day, Domin(a)ction of Space II, performance, Centrum současného umění, Hrad Ujazdowski, Varšava, kurátor K. Kupernnikova, 2015, Výstava Ars moriendi, BWA Tarnów, Polsko, kurátor P. Chodań, 2014, Performance Domin(a)ction of Space I, Turbine Hall, Giswill, Švýcarsko, kurátor A. Seemann, 2013, Performance Draft, PERFORMANCES POLONAISES - Le Lieu, Centre en art actuel, Quebec, Kanada.

http://przemyslawbranas.com/