Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Robert Curgenven & Kat McDowall (AU / IE)

Robert Curgenven je australský umělec, který žije a pracuje v Irsku. Zabývá se tvorbou instalací, alb a performance. Ve vlastní umělecké praxi zdůrazňuje tělesnost, naši vrozenou reakci na vnímání, lokaci a zásadní význam kontextu. Sochařská, zvuková a audiovizuální díla vystavoval po celém světě včetně berlínského festivalu Transmediale, Australské národní galerie, benátského muzea Palazzo Grassi, newyorské galerie Diapason, varšavského Paláce kultury, Muzea moderního umění v kolumbijském městě Medellín, irské Národní sochařské fabriky a sólových výstav v Centru moderního umění v polské Toruni a galerii Wandesford Quay v irském městě Cork.

Mezi jeho varhaní nahrávky se řadí Tailte Cré-Umha (Bronze Lands) a SIRÈNE, které vydal pod svým hudebním nakladatelstvím Recorded Fields Editions, Oltre and Built Through zveřejněná přes zvukovou platformu LINE imprint a Climata nahraná v patnácti komorách Skyspace Jamese Turrella v celkem devíti zemích. Curgenven vytvořil díla a instalace pro Australskou národní galerii, Polské národní muzeum v Krakově, Centrum moderního umění ve Varšavě, Národní sochařskou fabriku v Irsku and Australský národní filmový a zvukový archiv. Dále se podílel na živých festivalových performance na Sydneyském festivalu v tamější radnici, Maerzmusik v berlínském uměleckém prostoru Kraftwerk, TodaysArt v Haagu, Sonic Acts v Amsterdamu a Midsummer ve městě Cork. V roce 2019 působil pod unijní hudební platformou SHAPE (Sound, Heterogeneous Art and Performance in Europe). Pracuje také jako skladatel pro irské centrum oučasné hudby Contemporary Music Centre a přispíval do různých rádií mimo jiné v Austrálii (ABC Classic FM) nebo Irsku (RTÉ Lyric FM). Od roku 2008 přednáší o hudbě a zvuku na univerzitách, konzervatořích a podobných institucích. Momentálně se podílí na nových dílech a zakázkách včetně jedné monumentální na varhany ve spolupráci s britskou nadací Richarda Thomase, amsterdamskou koncertní halou Orgelpark a berlínským audiocentrem MONOM.

Kathleen McDowall v dílech používá stejnou měrou abstrakci i fyzický svět, a to velmi konkrétně. Stojí za sólovými fyzickými performance mimo jiné v rámci iniciativy Peformance Art Oslo a zúčastnila se rezidencí v benátském kulturním prostoru Forte Maghera a hudebním klubu Oxford Art Factory v Sydney. V roce 2019 spolupracovala s Robertem Curgenvenem na mezinárodní festivalové živé světelné a zvukové performance AGENESIS a následně v roce 2022 na SPECTRES. V letech 2016–2019 moderovala v irském městě Cork každoměsíční uměleckou akci Zolala Klub.

Vybrané činnosti Kathleen McDowall:
2016-2019: moderování umělecké akce Zolala Klub, Cork (Irsko)
2016: Sólová performance v zastavěném prostoru Do Why Birds, Sample Studios, Cork
Performance s veřejností, festival Oslo Performance Art, Oslo (Norsko)
2014: Dlouhotrvající performance, Vita Anonyma, umělecká platforma The Cube, Oxford Art Factory, Sydney
2013: Rezidence a performance Why Do Birds, Forte Marghera, Benátky (Itálie)

Spolupráce:
2022: Zvuková/světelná performance SPECTRES: květen - Praha (Česká republika); červen – Haag (Nizozemsko), říjen –
Gdaňsk (Polsko)
2019: Zvuková/světelná performance AGENESIS: Soundhouse, Dublin (Irsko), MeetFactory, Praha (Česká republika),
festival Insomnia, Tromsø (Norsko), UHFest, Budapešť (Maďarsko), festival OSA, Sopoty (Polsko), festival Gamma, Petrohrad
(Rusko), Cyprus Ave, Cork (Irsko)
2013: Fyzická performance White/Out na festivalu Open Provocation, Polruan, hrabství Cornwall (Spojené království)
Fyzická performance Friv Move, zámek Poznaň (Polsko)
2011: Fyzická performance, festival Resound, Penzance, hrabství Cornwall (Spojené království)

Rezidence Roberta Curgenvena a Kathleen McDowall:
Umělecké centrum Sirius, Irsko, červenec 2022
Nyksund Kooperativet, Vesterålen, Norsko, listopad 2021
Kvitbrakka, Berlevåg, Norsko, září–říjen 2021
Guesthouse, Cork, Irsko, 2020
Forte Marghera, Benátky, Itálie, 2013

Datum rezidence: 02. 05. 2022 – 31. 05. 2022

http://recordedfields.net/