Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Tanja Šljivar

Tanja Šljivar je spisovatelka narozená v městě Banjaluka, v bývalé Socialistické federativní republice Jugoslávii v roce 1988. Je držitelkou bakalářského a magisterského titulu z oboru dramaturgie z Fakulty dramatických umění v Bělehradě v Srbsku a magisterského titulu z oboru aplikovaného divadelního studia v německém Giessenu.

Zajímá se o textovou produkci v plynulých a kolektivních autorských konstelacích, stejně jako o roli a pozici textu v různých médiích, formátech a systémech reprezentace. Je autorkou sedmi celovečerních her a několika krátkých het, které byly publikovány, veřejně čteny a produkovány v profesionálních divadlech v Bosně a Hercegovině (Bosenské národní divadlo Zenica), Chorvatsku, Srbsku (Národní divadlo Užice, Atelje 212 Bělehrad) ), Albánii, Španělsku, Polsku, Rakousku, Finsku, Slovensku a Německu (Deutsches Theater Berlin, Schauspiel Stuttgart, Theater Dortmund, Theater Paderborn).

Píše také filmové scénáře ([The Celts režie Milica Tomović, From tomorrow on, I will režie Ivan Marković a Lifeng Wu;), povídky, rozhlasové hry, texty pro projekty výtvarného umění a texty divadelní teorie. Získala několik ocenění za své scénáře, mimo jiné: cenu Sterija za nejlepší současnou hru v Srbsku, koprodukční cenu MESS v Bosně a nominaci na rakouský film Retzhoferdramapreis.

Hostovala v rezidenčních pobytech IHAG a St. Air ve Štýrském Hradci, v Museums Quartier 21 a KulturKontakt ve Vídni, v Prishtina has no river v Prištině a v Reading Balkans ve Splitu. Její hry byly přeloženy přibližně do 10 jazyků. V roce 2019 pracovala jako umělecká ředitelka dramatického oddělení Národního divadla v Bělehradě. Je členkou umělecké platformy Björnsonova a levicového aktivistického hnutí Krov nad glavom. Na podzim roku 2020 začne pracovat na svém debutovém románu podporovaném IAS na Central University v Budapešti.

Vybrané výstavy:
2019
Care and Feeding of a Mermaid v galerii Šopa, Košice, Slovensko, s Nik Timkovou, Zuzanou Žabkovou

Scene Work Ahead, Srbský pavilon na Pražském Quadriennale scénografie a prostoru, s Milutinou Dapčević, Mirjanou Dragosavljević, Dušicou Dražić, Selenou Orb, Vladimirem Pejković, Katarinou Popović, Igorem Vasiljevem, kurátorované Bojanem Djordjev, Sinišou Ilić a Majou Mirković

A Room Without Any Water In It v ACUD Gallery Berlin s Tamarou Antonijevic, Lucií Kvočákovou, Lucií Mičíkovou, Nik Timkovou, Zuzanou Žabkovou

Termín rezidence: 03.05. 2021 –⁠ 31.05. 2021