Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Yaara Zach

Partneři
Yaara Zach

O umělkyni:

Yaara Zach (1984) žije a pracuje v Tel Avivu. Její tvorba se zaměřuje na sochařské instalace. Samotné objekty a na nich založené instalace jsou vyrobeny z přetvořených, již hotových předmětů a průmyslových materiálů.

Lidské tělo, které je pro její práci stěžejní, se v instalacích nevyskytuje samo o sobě. Je zakotveno v již hotových předmětech, materiálech a gestech, která na ně odkazují. Sochy nabývají smyslu ve vztahu k tělu a pohybům diváka, zatímco tělo diváka se stává součástí instalace. Překonávají binaritu genderu kombinací mužských a ženských prvků, či jejich samotnou existenci naprosto popírají.

V posledních letech se práce Yaary Zach zaměřuje na aktivní a pasivní pozice a role, jakožto i pojmy schopnosti a neschopnosti. Její sochařská prostředí vytvářejí arénu pro minulé či předpokládané události, zatímco divák přijímá roli svědka.

Vzdělání a výuka:

Yaara Zach je držitelkou BFA a MFA z Akademie umění a designu Bezalel v Jeruzalémě. Přednáší na Shenkar College of Engineering, Design and Art, Ramat Gan.

Výstavy a ocenění:

Práce Yaary Zach byly zahrnuty v různých samostatných i skupinových výstavách v izraelském i mezinárodním prostředí, včetně Izraelského muzea v Jeruzalémě; Tel Avivského muzea umění; Moskevského mezinárodního bienále pro mladé umění; the Berardo Collection Museum, Lisabon; Givon Art Forum, Tel Aviv; Galerie umění Givon, Tel Aviv; Dům umění města Brna, Galerie RawArt, Tel Aviv; Muzeum Janco Dada, Ein Hod; Ashdodovo muzeum umění; Muzeum umění Haifa; a Muzeum umění Petach Tikva. Umělecká kniha Yaary Zach s názvem Lay Low byla vydána v roce 2018.

Zach za svou práci získala ocenění od řady nadací či institucí, a to jak v Izraeli, tak v zahraničí, včetně záslužných cen Akademie umění a designu Bezalel (2009, 2010);  The Rabinovich Foundation with the Tel Aviv Municipality Special Project Grant (2013, 2015); grant od Israel Lottery Council for Culture and Arts (2017); rezidence u Outset StudioMakers, Tel Aviv (2018); rezidence u MeetFactory, Praha (2019); Artis Project Grant (2017); a grant od Asylum Arts (2017). V roce 2017 dokončila rezidenci v Artport a v následujícím roce získala podporu absolventů této organizace.

Ve spolupráci s ARTPORT Tel Aviv, 8 Ha'Amal St., Tel Aviv

Termín rezidence: 29. 8.–25. 10. 2019