Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

10. narozeniny Radia Wave: Omar Souleyman (SY) + Clap! Clap! (IT) + DJs

Ke Sklárně 3213/15, Praha MeetFactory

16. 1. 20:30

Radio Wave oslaví 16. ledna své desáté narozeniny! Na velkolepé party v pražské MeetFactory uvítá poprvé v České republice výraznou postavu současné hudební alternativy, syrského zpěváka Omara Souleymana! Druhou hvězdou večera bude italský producent Clap! Clap!. Výroční party Radia Wave se tak ponese v duchu oslav globální multikulturní společnosti.

Energická taneční hudba Omara Souleymana je rozkročená mezi světy world music a klubové hudby. Jeho kolaborace se západními hudebníky, jako jsou Four Tet, Modeselektor či Gilles Peterson, přemosťují kulturní propast mezi západem a východem. V jeho tvorbě se promítají vlivy tradičního syrského žánru dabkeb a irácké lidové hudby choubi, rytmy z laciných západních syntezátorů proplétající se s jeho hypnotickým hlasem ale dodávají jeho tvorbě doslova globální rozměr. Omar Souleyman, to je taneční hudba bez hranic.

Doma v Sýrii se Souleyman živil od poloviny 90. let jako zpěvák na svatebních obřadech, jeho moderní verze tanečního žánru dabke si získala obrovskou popularitu. Souleyman se stal zbožňovanou národní hvězdou a záznamy s jeho vystoupením se prodávaly na kazetách po tržištích na celém Blízkém východě. Pro západního posluchače ho objevil kultovní seattleský label Sublime Frequencies, který v letech 2006–2010 vydal trio kompilací Highway to Hassake, Dabke 2020 a Jazeera Nights. V naší dekádě byl Souleyman nucen opustit svoji válkou rozvrácenou zemi a od roku 2011 koncertuje na Západě ― od Glastonbury přes Roskilde až po koncert k udílení Nobelovy ceny míru v norském Oslu v roce 2013. Islandská stálice Björk si ho pozvala, aby zremixoval skladby z alba Biophilia,a album Wenu Wenu vzniklo jako kolaborace s legendou anglické klubové scény Kieranem Hebdenem (aka Four Tet). Vydání letošní desky Bahdeni Nami se ujal berlínský label Monkeytown, patřící dvojici Modeselektor.
https://www.youtube.com/watch?v=Jlu1XyPexn8
https://www.youtube.com/watch?v=k_U2lGuxefc  

Italský producent Cristiano Crisci, který se skrývá za onomatopoickým pseudonymem Clap! Clap!, ve své živelné tvorbě kreativním způsobem vytěžuje odkaz hudby černého kontinentu. Útržkovité samply afrických zpěváků a kapel překlápí do soudržných a energií nakompresovaných skladeb, ve kterých přebírá nejvýraznější roli rytmus. Původní africké field recordings navíc doplňuje současným zvukem syntezátorů a drum machines, čímž svoje šťavnaté tracky posouvá k tomu nejsoučasnějšímu tanečnímu zvuku. Pozornost současné elektronické scény si Crisci zajistil loňskou debutovou deskou Tayi Bebba, na které originálním způsobem propojil footwork, hip hop, techno nebo house do jednoho přitažlivého amalgámu. Na desátých narozeninách Radia Wave představí Clap! Clap! svoje aktuální EP Simple.

https://www.youtube.com/watch?v=f5x8RX4XbqM
https://www.youtube.com/watch?v=Yp3wyBVvw-w

Vstupenky:
199 Kč na místě