Instagram

Kudy k nám


MeetFactory, o. p. s.
Ke Sklárně 3213/15
150 00 Praha 5

GPS souřadnice:
50.053653
14.408441

Otevírací doba:
13:00 do 20:00 + dle večerního programu

Andrzej Wasilewski

Partneři
Andrzej WasilewskiAndrzej WasilewskiAndrzej Wasilewski

Andrzej Wasilewski se narodil v roce 1975 v Toruni (Polsko), žije v Poznani (Polsko) a pracuje ve Štětíně (Polsko) (Akademie umění). V roce 2000 absolvoval Filozofickou Fakultu Univerzity Mikuláše Koperníka v Toruni (Polsko).

Andrzej Wasilewski konstruuje elektronické objekty/instalace, tvoří videem generované a ručně malované obrazy a designy a nahrává zvuky. Za posledních 15 let jeho kreativní tvorby vybudoval desítky komplexních objektů a elektronických instalací, od klasických DIY struktur k primitivním výtvorům, internetem derivovaným modelům a programovatelným digitálním designům. Mezníkem Wasilewskiho umění je jeho technologická forma (systémy komponované z mnoha kabelů, mechanismů zobrazení), sdělující humanistická esence s mravním poselstvím (politickým, společenským, ekologickým, katastrofickým). V takto konstruovaném přenosu estetika globální kultury - jak masová, tak úzce specifická- konstituuje nedílnou součást. Všemocná pop kultura ve Wasilewskiho dílech, znovuvytvořená a umístěná novým způsobem, na sebe bere zlověstnou dimenzi. Rovněž spouští umělcovu sebereflexi; umělce, který si téměř v každém svém díle klade otázku smyslu umělecké práce, duplikování „maleb” a tvůrčí replikace. Proto jsou jeho realizace vždy extrémně osobní, což společně s jejich kulturním a teoretickým zázemím představuje komplexní, auto-ironicky interpretované, ale současně formálně účinné umění. Tato dekonstrukce si ve Wasilewskiho dílech nasazuje formu falešné masky kruhu západní civilizace, kterou autor strhává. Umělec sleduje její falsifikace prostřednictvím citací z oficiální mediální ikonografie a rozličných oblastí, jako jsou vysoká kultura nebo politicky korektní média, negovaná nebo ignorovaná (videohry, estetika subkultur, anarchie). Velmi často se všechny tyto témata vzájemně naplňují, čímž vytváří víceúrovňový příběh o moderním světě. 

Vybrané výstavy:
2018 Uncanny Valleys of a Possible Future, The CTM Festival 2018, Kunstraum Kreuzberg / Bethanien, Berlín
2017 Фестивалю аудіовізуального мистецтва ТЕТРАМАТИКА, Lvov (Ukrajina)
Osmosis Audiovisual Media Festival, Korner, Tchaj-pej (Taiwan)
Nakanojo Biennale Symbiosis, Nakanojo (Japonsko)
No means no. Sound sacrilegious actions, XX1 Gallery, Varšava (Polsko)
2016 Narrations Festival #8 Kingdom, Bishop hill district, Gdaňsk (Polsko)
Mediations Biennale Fundamental, National Museum, Poznaň (Polsko)
Anarchy and New Art. Contenary of Dada, Center of Polish Sculpture, Oronsko (Polsko)
2015 State of Life. Polish Contemporary Art within a Global Circumstance, National Art Museum of China, Peking (Čína)
2014 The Silence of Marcel Duchamp Is Overrated, part 2 of the Arena exhibition, Center of Contemporary Art, Toruň (Polsko)

Rezidence je financována z prostředků Minsiterstva kultury a národního dědictví v rámci víceletého programu NIEPODLEGŁA (NEZÁVISLÁ) na 2017-2021 a v rámci dotačního programu Institutu Adama Mickiewicze Kulturalne pomosty (Kulturní mosty).  

 

http://andrzejwasilewski.blogspot.com/